Kézilabda : VB2005:Spanyolország, a trónfosztó |
VB2005:Spanyolország, a trónfosztó
csiki 2005.02.07. 17:11
Juan Carlos Pastor mester együttese megérdemelten szerezte meg a világbajnoki címet
|
A spanyol férfi kézilabdázás még soha nem ünnepelhetett világbajnoki címet
|
|
|
A világbajnoki éremcsaták semmi máshoz nem hasonlítható hangulata uralkodott vasárnap a radesi sportcsarnokban, amelyben már a bronzmérkőzésre is zsúfolásig megteltek a lelátók. Ez nem is volt csoda, hiszen a házigazda játszott a harmadik helyért. Dobok dübörögtek, trombiták harsogtak, hivatásos táncosok és zenészek fokozták a hangulatot. A szervezők és a szurkolók hada mindent megtett, hogy a sportág igazi ünnepe legyen a vb záró napja. Csaknem leszakadt a világbajnokságra épített új csarnok teteje, amikor tizenötezer arab - zömében férfi - tele torokból énekelte Tunézia himnuszát. A bronzmérkőzés után kicsit csendesebb lett a csarnok. Még tartott a tunéziaiak szomorkodása, amikor megérkeztek a nap hősei, a döntő résztvevői.
A csoportküzdelmekben a horvátok már legyőzték ellenfelüket, amely ezúttal nagyon fegyelmezetten, okosan kezdett (5-3), és fokozatosan növelte előnyét (9-6). Hombrados kapus parádésan védett, míg Sola - szokásához híven - gyengén kezdett. A címvédő védekezési hibái is kellettek ahhoz, hogy Romero és társai a félidő közepére jelentős előnyt szerezzenek. A horvátok a bírókkal vitáztak, közben pedig rendre eladták a labdát, és a korábban bevált taktikájuk, a gyors lerohanás sem érvényesült (12-7). A pokoli erőszakos, jól záró spanyol védőfallal szemben keservesen szenvedtek Balicék (15-8). A trónkövetelő ibériaiak minden posztról betaláltak.
|
|
A 3. helyért: TUNÉZIA - FRANCIAORSZÁG 25–26 (14–10) Rades, 15 000 nézô. V: Lauren, Nielsen (dánok) TUNÉZIA: Zaheni – Hai Ahmed 1, Ben Aziza 1 (1), Tei 3, MEGANNEM 3, HMAM 11 (2), SZEBOUI 4. Cs: Maggaiz (kapus), Hedoui, Szaied, Gharbi, Madi, Jarou, Bousznina 2. Szövetségi kapitány: Szead Haszanefendics FRANCIAORSZÁG: Omeyer – Anquetil 1, BURDET 4 (1), Kervadec, ABATI 3 (2), KARABATIC 4, GUIGOU 6 (1). Cs: Karaboue (kapus), Fernandez 1, Dinart, Narcisse 1, Girault 2 (1), Kempe 1, GILLE 3. Szövetségi kapitány: Claude Onesta Az eredmény alakulása: 7. p.: 3–2. 20. p.: 11–4. 31. p.: 14–11. 41. p.: 18–17. 51. p.: 22–22. 52. p.: 22–23. 54. p.: 25–24 Kiállítások: 16, ill. 4 perc Hétméteresek: 4/3, ill. 8/5 | | A franciák elleni elődöntőben még szárnyaló Horvátország keservesen küszködött (19-11), de a szünetig esélye sem volt a felzárkózásra. Legfeljebb Dzomba érdemelt dicséretet biztosan belőtt büntetőiért, míg a másik oldalon szinte minden játékos önmaga legjobbját nyújtotta (21-12). Rodriguez zseniálisan irányított, Garcia, Romero és Ortega pedig ontotta a gólokat, s Hombrados kapust is dicsérhette a szünetben Pastor mester.
A horvátokból alighanem túl sok erőt kivett az elődöntő, de az is lehet, hogy könnyebb vetélytársnak vélték a fináléra hihetetlenül felkészülő spanyolokat. A folytatásban a szerencse is elkerülte horvátokat, akik közül főleg Balic és Dzomba tett kétségbeesett kísérleteket a különbség faragására. A közönség spanyoloknak szurkoló része már elkezdte az ünneplést 30-18-nál, a vesztésre állók hívei pedig azért imádkoztak, hogy kedvenceik elkerüljék a megsemmisítő különbségű vereséget. Cervar mester nem tudott belenyúlni a mérkőzésbe, tanítványainak pedig ezúttal meg kellett elégedniük az ezüstéremmel.
A spanyoloknál minden játékos káprázatosan kézilabdázott, és bebizonyította: a rendkívül magas színvonalú ibériai bajnokság kiérlelte a világ legjobb csapatát.
A spanyol férfi kézilabdázás történetében ez az első világbajnoki aranyérem. A horvátok 1995 után másodszor kaptak ki a világbajnoki döntőben.
A világbajnokság végeredménye
Világbajnok: SPANYOLORSZÁG (David Barrufet, David Davis, Juan Garcia, José Javier Hombrados, Alberto Entrerrios, Raúl Entrerrios, Ruben Garabaja, Mateo Garralda, Fernando Hernandez, Demetrio Lozano, Mariano Ortega, Juan Pérez, Albert Rocas, José Maria Rodriguez, Iker Romero, Rolando Urios. Szövetségi kapitány: Juan Carlos Pastor). 2. HORVÁTORSZÁG (Ivano Balic, Nikola Blazicko, Denis Buntic, Davor Dominikovic, Mirza Dzomba, Slavko Goluza, Zoran Jeftic, Niksa Kaleb, Blazenko Lackovic, Venio Losert, Petar Metlicic, Vlado Sola, Denis Spoljaric, Goran Sprem, Igor Vori, Vedran Zrnic. Szövebtségi kapitány: Lino Cervar.) 3. FRANCIAORSZÁG (Joel Abati, Grégory Anquetil, Cédric Burdet, Didier Dinart, Jérome Fernandez, Guillaume Gille, Olivier Girault, Michael Guigou, Nikola Karabatic, Daouda Karaboue, Christophe Kempe, Guéric Kervadec, Daniel Narcisse, Thierry Omeyer, Jackson Richardson. Szövetségi kapitány: Claude Onesta.) 4. Tunézia
5. Szerbia-Montenegró 6. Görögország 7. Norvégia 8. Oroszország 9. Németország 10. Csehország 11. Svédország 12. Szlovénia 13. Dánia 14. Egyiptom 15. Izland 16. Japán 17. Algéria 18. Argentína 19. Brazília 20. Angola 21. Katar 22. Kuvait 23. Kanada 24. Ausztrália
A világbajnokság All-Star-csapata
Kapus: Sterbik Árpád (Szerbia-Montenegró) Jobbszélső: Mirza Dzomba (Horvátország) Balszélső: Eduard Koksarov (Oroszország) Jobbátlövő: Mateo Garralda (Spanyolország) Balátlövő: Wissem Hmam (Tunézia) Irányító: Ivano Balic (Horvátország) Beálló: David Juricek (Csehország)
A torna gólkirálya: Wisszem Hmam (Tunézia) 81 gól A legértékesebb játékos: Ivano Balic (Horvátország)
|