Tudományos diadal - Fényképek a Titán holdról
csiki 2005.01.20. 17:29
Megkezdte a tudományos adatok továbbítását a Titánról a Huygens űrszonda, amely fényképeket is küldött a Földre. A Titán az egyetlen olyan hold a Naprendszerben, amelynek még a földiénél is sűrűbb, nitrogén-dús légköre van.
Ami tegnap még csak műszaki siker volt, az mára már tudományos diadal - így nyilatkozott az Európa Űrügynökség egyik illetékese, miután a Huygens űrszonda leszállt a Titánon, és adatokat küldött a Földre. A kutató elmondta, hogy a leszállóegység fényképeket is továbbított a Földre a Titán felszínéről, amely eddig éppen a sűrű légkör miatt láthatatlan volt a tudósok számára.
"Ezek a képek különböző magasságokból készültek. Az első 16 kilométeres magasságból, ezért egy képpont húsz méternek felel meg. Azt hiszem teljesen világos, hogy az itt látható dolgok nagyon hasonlítanak egy elvezető csatornára" - mondta el Martin Tomasko, kutatásvezető.
A tudósok nem zárják ki, hogy a Titán felszínén annak ellenére kialakulhattak az élet kezdetleges formái, hogy az égitesten borzasztó hideg van, az átlaghőmérséklet mínusz 180 fok. Ilyen körülmények között természetesen nem létezhet folyékony halmazállapotú víz; elképzelhető viszont, hogy metán- vagy etán-óceánok, esetleg tavak találhatók a Titánon. A Huygens képei közül néhány már az interneten is megtekinthető. A Huygens űrszonda annak a holland tudósnak a nevét viseli, aki 1655-ben felfedezte a Szaturnusz legnagyobb holdját.
|